У розмаїтті кабельно-провідникової продукції вирізняють так звані спеціалізовані кабелі і проводи, які використовуються у спеціалізованих умовах. Серед них можна виділити кабелі для сонячних панелей, сигнальні термостійкі та вогнестійкі кабелі, транспортні кабелі (авіаційні, судові, шахтні, екскаваторні, залізничні), телефонні проводи і кабелі, а також багато інших.

Мабуть, найчисельнішою групою цих кабелів є кабелі зв’язку та сигналізації. Вони маркуються літерою J та слугують для з’єднання різноманітних елементів у системах охоронної та пожежної сигналізації, системах контролю доступу, управління та зв’язку, підключення датчиків звуку та руху, у домофонних системах відеоспостереження – домофонах, відеокамерах, різноманітних відеопанелях, у системах пожежної сигналізації – для під’єднання теплових датчиків і датчиків диму, а також для здійснення телекомунікаційних зв’язків, передачі сигналів і даних на телефонних станціях і комутаторах.

Сигналі кабелі можуть бути прокладеними як у середині приміщень, так і на відкритому повітрі, або під землею з використанням пластикових кабельних каналів або металевої гофротруби. Їх ізольовані жили виготовляють з міді або біметалу з оболонкою з полівінілхлоридного пластикату, з захисним екраном або без нього. Екрановані кабелі застосовують для електричних кабельних систем, у яких особливе значення має захист сигналу, що передається від зовнішніх перешкод або якість самого сигналу: в аудіо, вимірювальній апаратурі, для охоронних, пожежних та інших подібних систем.

У системах пожежогасіння, охоронних і аварійних системах, функціонування яких є критично важливим під час пожежі широко використовуються вогнестійкі кабелі. Їх завдання зберігати працездатність доти, доки люди знаходяться у пожежонебезпечній зоні. За допомогою таких кабелів підключають датчики диму, температури, пожежні руків’я і сигналізаційні системи. Саме вони забезпечують працездатність пожежних, охоронних, сповіщувальних та евакуаційних систем у випадку виникнення пожежі. Можуть прокладатися всередині приміщень та назовні із застосуванням засобів захисту від атмосферних впливів та сонячного випромінювання. Цей тип кабелів не розповсюджує горіння як при одиночному так і при груповому прокладанні. Зазначену властивість кабелю забезпечує застосування у якості ізоляції керамоутворюючої силіконової резини. Під впливом високих температур, що виникають під час пожежі, утворюється двоокис кремнію, що залишається на струмопровідній жилі у вигляді ізоляційного шару. Завдяки цій властивості кабель продовжує проводити електричний струм в умовах пожежі та зберігати працездатність протягом 30, 90 або 180 хвилин, що дозволяє евакуювати людей навіть з великих багатоповерхових об’єктів.

Сигнальні кабелі можуть бути виготовлені із самозатухаючих матеріалів, що не розповсюджують горіння; з матеріалів, що не розповсюджують горіння при груповому прокладанні зі зниженим рівнем виділення диму та газу, а також з оболонкою з безгалогенних матеріалів, які не виділяють корозійно-активних газоподібних продуктів при горіння та тлінні, отруйних для дихальної системи людини та шкідливих для мікропроцесорної техніки.

Одним з найвідоміших та найрозповсюдженіших сигнальних кабелів є Alarm Cable. Його часто використовують при облаштуванні систем пожежної та охоронної сигналізації, а також для організації систем контролю доступу, зв’язку та управління. Виготовлений з мідною багатодротовою жилою, ізоляцією з ПВХ-пластикату, екраном з алюмофлекса і полівінілхлоридною оболонкою, він ідеально підходить для монтажу всередині приміщень під плінтусом або по стінам з численними вигинами.

Для передачі сигналів у системах вимірювання і контролю, здійснення телекомунікаційних зв’язків, передачі сигналів і даних на телефонних станціях і комутаторах широко використовуються сигнальні кабелі J-YY-PF, J-YYU-PF, J-Y(St)Y-PF, J-Y(St)YU-PF.

Серед вогнестійких кабелів слід відзначити (N) НХН і JE-H(St)H. Вони використовуються на об’єктах підвищеної небезпеки. (N) НХН переважно застосовується для забезпечення працездатності електрообладнання, робота якого необхідна для проведення рятувальних робіт під час пожежі (монтажі насосних станцій пожежогасіння, систем попередження і гасіння вогню, живлення аварійного освітлення, ліфтів та вентиляцій), а JE-H(St)H виготовлений із застосуванням безгалогенних матеріалів, застосовується практично у всіх місцях масового скупчення людей та цінних предметів: медичних і  навчальних закладах, торгівельних центрах і супермаркетах, аеропортах і вокзалах, офісних будівлях, оснащених комп’ютерною та мікропроцесорною технікою, тунелях метрополітену, глядацьких і спортивних комплексах, а також у житлових будинках та готелях.

Також сигнальні кабелі часто використовують для охоронних протизламних систем, оскільки вони дозволяють підключити до центрального пульту управління будь-які датчики, розпізнавальні, зчитуючі та фіксуючі пристрої.

До вузькоспеціалізованих кабелів також належить кабель для сонячних панелей. Він використовується для підключення до інвертору окремих фотоелементів, а також для з’єднання батарей, між собою, у групи і комплекси. Оскільки сонячні батареї розташовуються на відкритому повітрі: на даху, металевих конструкціях на землі або на стійці балкону, з’єднувальний провід таких кабелів повинен мати високу провідність, надійну ізоляцію, витримувати велику генеровану потужність, бути стійким до атмосферних впливів: ультрафіолетових променів, дії озону, перепадів температур, а також бути гнучким, не розповсюджувати горіння, мати відмінну зносостійкість та витривалість до механічних пошкоджень. Усім зазначеним вимогам відповідає кабель Solar. Виготовлений з мідних луджених жил 5 класу гнучкості з ізоляцією і оболонкою зі зшитого поліетилену, він не боїться полум’я, стійкий до зовнішнього агресивного середовища та здатен витримувати максимальну системну напругу 1800 Вольт постійного струму і 1000 В змінного струму.

До кабельно-провідникової продукції спеціального призначення належать також проводи для телефонного зв’язку та радіофікації. Спеціальний телефонний провід дозволяє здійснювати дзвінки, переглядати телепередачі, вивчати статистичні дані без перешкод. Усе це забезпечує сталий попит на зазначений вид провідникової продукції. Існує два основних види телефонних проводів: одні застосовуються для прокладання кількох абонентських ліній ззовні будівель та споруд, а інші використовуються для мереж всередині приміщень.

Для прокладання декількох телефонних ліній назовні застосовують провід ПРППМ. Він призначений для експлуатації на абонентських лініях телефонного зв’язку і розподільчих мережах проводового мовлення. Може прокладатися по стінам будівель, у ґрунті, телефонній каналізації, колекторах, а також на опорах повітряних ліній, в районах, що не зазнають сильного впливу вітрів та ожеледі.

Для стаціонарної абонентської проводки телефонної розподільчої мережі використовують проводи ТРП і ТРВ. Вони призначені для забезпечення роботи стаціонарного телефонного зв’язку та використовуються для приєднання телефонних апаратів і зарядки боксів у розподільчих коробках абонентської проводки. Однопарний розподільчий телефонний провід ТРВ виготовлений з полівінілхлоридною ізоляцією та використовуються для прокладання телефонних ліній всередині приміщень. А провід ТРП, виготовлений з використанням поліетиленової ізоляції є більш стійким до впливів зовнішнього середовища і може також прокладатися і на вулиці.

Таким чином, на сьогоднішній день проводи та кабелі спеціального призначення користуються надзвичайно високим попитом. Без сигнальних кабелів неможливо побудувати жодну ефективну систему безпеки. Вироби даного типу застосовуються у різних сферах людської діяльності, де необхідна охоронна чи пожежна сигналізація, або система протипожежного захисту. Крім того, сигнальний кабель використовуються у системах управління, контролю доступу та зв’язку. Облаштування приватних сонячних електростанцій стало вельми популярною інвестицією сьогодення з окупністю від 2 до 5 років, що дозволяє економити, безкоштовно опалювати будинок, охороняти оточуюче середовище і навіть заробляти гроші, продаючи надлишок електроенергії. А телефонний зв’язок, незважаючи на наявність великої кількості різноманітних засобів передачі інформації, що використовуються у сучасному світі, і досі користується найбільшим попитом. При цьому постійне зростання кількості інформації, що передається робить необхідним використання все більш потужних систем передачі та ставить нові виклики і завдання перед виробниками провідникової продукції.

Кабельний завод «Європан» відповідно до існуючого попиту виготовляє високоякісні сигнальні кабелі J-YY-PF, J-YYU-PF, J-Y(St)Y-PF, J-Y(St)YU-PF, Alarm Cable JE-LiY(St)Y, кабелі для сонячних панелей SOLAR H1Z2Z2-K, а також проводи для телефонного зв’язку ПРППМ, ТРП, ТРВ. Уся наша продукція виготовлена за сучасними технологіями і відповідає суворим міжнародним нормам та вимогам, що забезпечує їх безпеку та надійність.

Читати повністю