Контрольні кабелі – це окрема група кабельно-провідникової продукції, що застосовується для побудови ліній контролю і управління, релейного захисту, сигналізації, мереж блокування, дистанційного керування, а також підключення електричних приладів та апаратів до інших контрольних пристроїв. Використовуються для передачі інформації про стан, положення та режим роботи підконтрольних об’єктів доступ до яких ускладнений або неможливий.

Призначені для проведення та передачі струмів невеликої сили напругою до 1 кВ. За способом прокладання бувають стаціонарним та рухомими. Стаціонарні кабелі монтуються у повітрі чи ґрунті, а рухомі слугують для пересувних механізмів. Проте здебільшого контрольний кабель використовується для з’єднання зі стаціонарними електричними апаратами та приладами.

Конструктивною особливістю цієї групи кабелів є велика кількість жил, що може сягати 61. Жили мідні або алюмінієві, найчастіше виконані у вигляді одиночного дроту для підключення до стаціонарних пристроїв, за відсутності вигинів та динамічного навантаження.

Для мобільних електроустановок струмопровідні жили виготовляють у вигляді скручених дротів, що забезпечує гнучкість провідників. Для систем точних вимірів, чутливих до зниження напруги, використовуються діаметри жил великого перерізу.

Кабелі з мідними жилами мають більшу електропровідність, еластичніші, стійкі до корозії та вигинів. Проте основним недоліком мідного кабелю є його висока вартість. Алюмінієвий кабель значно менш гнучкий та схильний до окислення на повітрі, через що на поверхні його елементів може утворюватись тугоплавка плівка, яка погано проводить струм та заважає формуванню тісного контакту. Це у свою чергу, призводить до перегрівання та появи іскри – однієї з основних причин пожежі. Перевагами кабелю з алюмінієвими жилами є його невелика вага, що полегшує прокладання та транспортування і невисока вартість, що робить його вельми популярними серед споживачів.

Струмопровідні жили кабелю ізольовані, об’єднані в один пучок, скручені та розміщені у спільній оболонці. Ізоляція може бути виготовлена з гуми, поліетилену або полівінілхлоридного пластикату з обов’язковим цифровим або колірним маркуванням, що полегшує ідентифікацію жил при монтуванні. Контрольні кабелі також можуть бути броньованими, виготовленими із захисним екраном, містити заповнювачі та поясну ізоляцію. А для їх захисту від зовнішніх впливів застосовуватися гофрована труба та металевий бандаж. Усі зазначені особливості відображаються у маркуванні кабелю.

Кабельний завод «Європан» виготовляє кабелі контрольні різноманітних видів та типорозмірів, гнучкі та призначені для стаціонарного прокладання, екрановані та броньовані, з заповнювачами та з негорючих ізоляційних матеріалів. Усі вони призначених та можуть використовуватися для застосування у пультах керування електростанцій, промислових установках, для вторинної комутації пускової та регулюючої апаратури дистанційного керування, релейного захисту і автоматики, а також приєднання електричних приладів і апаратів. Такий широкий асортимент у поєднанні з високою якістю продукції здатен задовольнити потреби найвибагливіших споживачів.

Читати повністю