У попередній публікації ми розглянули призначення, основні типи та відмінності між широковідомими та дуже ефективними апаратами захисту: автоматичними вимикачами, пристроями захисного відключення та диференційними автоматами. І дійшли висновку, що приймаючи рішення який прилад придбати варто порівнювати лише два варіанти: диференційний автомат та пару пристроїв ПЗВ + автоматичний вимикач. Оскільки тільки в парі останні два прилади дають той же рівень захисту, що і один дифавтомат.

Зовні усі ці прилади доволі подібні, мають схожий корпус, спосіб монтажу, подібні клемники для встановлення проводів, а також важіль ручного включення. ПЗВ і дифавтомат також мають кнопку «Тест», що використовується для контролю працездатності приладу і при натисканні якої, підключений до мережі пристрій повинен миттєво вимикатися. При цьому прилади відрізняються призначенням, маркуванням, абревіатурою та електричними схемами.

ПЗВ + автомат чи дифавтомат? Критерії вибору

Маркування номінального струму

На корпусі автомату, ПЗВ і дифавтомату завжди вказується номінальний струм на який вони розраховані. При цьому у ПЗВ зазначене маркування починається з цифри біля якої стоїть літера «А». Наприклад, маркування «25А» означатиме, що номінальний струм даного ПЗВ дорівнює 25 ампер.

Позначення на корпусі дифавтомату і звичайного автомату дещо інше. Тут спершу вказується літера, яка позначає час-струмову характеристику розчіплювача, а вже після неї стоїть цифра, що вказує на номінальний струм. Наприклад, «В20» або «С32». Зазначені латинські літери вказують як швидко спрацьовує вимикач при певній силі струму, що протікає через нього.

ПЗВ + автомат чи дифавтомат? Критерії вибору У побуті застосовується 3 основні типи час-струмових характеристик розчіплювачів: В, С і D.

«Крива В» вказує, що тепловий розчіплювач спрацює через 4-20 секунд при перевищенні номіналу у 3-5 разів. Такі прилади захищають від короткого замикання з малими значеннями і використовуються для установки на лініях де немає пристроїв з великими пусковими струмами (наприклад, освітлення).

«Крива С» спрацьовує через 1-10 секунд при перевищенні номінального струму в 5-10 разів і захищає електроустановки з помірними пусковими струмами. Цей тип автоматів найчастіше використовується у сучасних будинках та квартирах і здатен надійно захищати лінії практично з усіма електроприладами, включаючи ті, де при старті з’являються помітні пускові струми (пральні машини, пилососи, холодильники).

«Крива D» – це автомати призначені для електроустановок з великими струмами пуску. Застосовуються у різних галузях промисловості та на будівництві, найчастіше для захисту електродвигунів і трифазних пристроїв. Час і швидкість їх спрацьовування від 1 до 10 секунд при перевищенні номінального струму в 10-20 разів.

Слід пам’ятати, що при однакових номіналах автомати різних типів (B, C і D) відключатимуться при різних перевищеннях струму.

Електрична схема

ПЗВ і дифавтомат мають нанесену електричну схему, вони дещо подібні, але при цьому мають принципові розбіжності. Спільним елементом двох схем є наявність диференціального трансформатора, що реагує на струм витоку, а відмінною рисою є наявність у схемі дифавтомату теплового та електромагнітного розчіплювачів, відсутніх у схемі ПЗВ.

Абревіатура

Коректна технічна назва пристрою захисного відключення (ПЗВ) – диференціальний вимикач, відповідно на корпусі приладу можна побачити абревіатуру «ВД».

Правильна назва дифавтомату – автоматичний вимикач диференціального струму, а тому на пристрої можна зустріти абревіатуру «АВДС». Також на виробах вітчизняних виробників можна побачити напис повної назви пристрою на корпусі.

ПЗВ + автомат і дифавтомат: переваги та недоліки

ПЗВ + автомат чи дифавтомат? Критерії вибору

Але ж що краще обрати? ПЗВ і автомат чи один дифавтомат? Давайте проаналізуємо.

Серед переваг дифавтомату традиційно називають його компактність, універсальність та економію місця в електрощиті порівняно з парою ПЗВ + автомат. І це безумовно так, адже дифавтомат займає два модулі, а ПВЗ + автомат – три. Але на практиці, для того аби заощадити, доволі часто практикують підключення до одного ПЗВ кількох автоматичних вимикачів. В результаті, якщо необхідно буде захистити три кабелі, то встановлення одного ПЗВ і трьох автоматичних вимикачів займе п’ять модулів, а при встановленні дифавтоматів знадобиться вже шість модулів. Тому питання який з двох варіантів займе менше місця в електрощиті дещо спірний і залежатиме від схеми підключення та кількості кабелів, які необхідно захистити.

Дифавтомат простіший в установці, потребує меншої кількості електричних з’єднань, а також вимагає меншої кваліфікації електрика для правильної та безпечної установки. Встановлення двох пристроїв (ПЗВ + автомат) займе більше часу і вимагатиме не лише під’єднання до нуля та фази, а і додаткового об’єму робіт та прокладання перемичок для монтажу автоматичного вимикача або групи автоматичних вимикачів.

ПЗВ + автомат чи дифавтомат? Критерії вибору

Також дифавтомат зручний у використанні, має зручніший інтерфейс і зрозуміліший принцип роботи. При використанні схеми на дифавтоматах на кожну групу розеток стоятиме свій АВДС і це зрозуміє будь який, навіть, не надто обізнаний у електриці користувач. А ось схема на ПЗВ і автоматичних вимикачах читається користувачем значно складніше. І добре якщо ПЗВ та його автомат стоятимуть поруч і інтуїтивно можна буде здогадатися, що це одна пара, яка відповідає за конкретну групу розеток. Але якщо до одного ПЗВ підключено кілька автоматів і встановлені вони у різних місцях або навіть на різних DIN-рейках, то читання схеми щитка сильно ускладнюється.

Головним недоліком дифавтомату є його вартість. Якщо збирати щит тільки на одних дифавтоматах, він буде дуже дорогий. Саме тому звичайні ПЗВ і автомати користуються більшим попитом ніж АВДС. Найчастіше навіть купівля двох пристроїв (ПЗВ і автоматичного вимикача) коштуватиме дешевше ніж одного дифавтомата з такими ж характеристиками. А у разі поломки замінити один пошкоджений ПЗВ або автомат вийде помітно дешевше ніж замінювати один дифавтомат.

Крім того, використання захисної пари ПВЗ + автомат у разі аварійного спрацювання одразу вкаже на природу проблеми: якщо спрацював автомат – значить причина в перевантаженні ланцюга або короткому замиканні, а якщо ПЗВ – у схемі наявний витік струму і треба перевірять опір ізоляції. Це дуже полегшує пошук несправності. У випадку ж з диференційним автоматом визначити, що саме стало причиною вимкнення буде важко і електрику доведеться розбиратися як з опором ізоляції електропроводки, так і зі створеними всередині схеми навантаженнями. Щоправда, в нових дифавтоматах вже встановлюються індикатори, які вказують на спрацювання певного виду захисту, але вартість цих, і без того дорогих приладів, є ще вищою.

Таким чином, серед переваг використання пари ПЗВ + автоматичний вимикач слід відзначити їх вартість та простоту діагностики проблеми у разі спрацювання пристроїв.

Існує також думка, що чим складніша конструкція приладу тим швидше він зламається. З цієї точки зору пара ПЗВ і автомат також мають переваги. Їх конструкція доволі проста, деталі легко зайти і замінити, а сам ремонт недорогий. Звісно, якість приладу залежить не від його різновиду, а від збірки деталей та добропорядності виробника, але у випадку поломки дифавтомату ремонт буде складнішим і витратним.

При проектуванні проводки у нових будинках великої різниці використовуватиметься ПЗВ + автомат чи дифавтомат немає, адже на цьому етапі є можливість обрати доволі великі щитки, що забезпечать достатню наявність внутрішнього простору. В такому разі встановлення ПЗВ з кількома автоматами буде цілком раціональним та значно економічнішим ніж встановлення кількох дифавтоматів при тому ж рівні захисту. Хоча рішення з дифавтоматами буде простіше з точки зору підключення та зручнішим в експлуатації і наочному розумінні схеми щитка.

ПЗВ + автомат чи дифавтомат? Критерії вибору

 Але якщо мова йде про реконструкцію проводки або дрібний ремонт у вже збудованих приміщеннях, то тут дефіцит місця у щитках, а також їх заміна може стати проблемою. В таких випадках доцільнішим буде використання дифавтоматів. Існують компактні моделі з шириною корпусу 18 мм, як і звичайний однополюсний автомат, що без особливих труднощів встановлюються у будь-який розподільний щиток. Крім того, дифавтомати мають швидший монтаж, простіше підключення та дозволяють необізнаній людині легше розібратися в отриманих даних.

Також дифавтомат рекомендують використовувати для захисту електроприладів із значною потужністю та різним навантаженням (пральних та посудомийних машин, бойлерів, холодильників та інших приладів у великому металевому корпусі), у яких існує високий ступінь небезпеки виникнення коротких замикань чи перевантаження. Це рішення є більш надійним та дозволяє коректно відключати прилади. А от для групи розеток або освітлення, де немає значної небезпеки, можна встановлювати ПЗВ + автомат.

Як бачимо, право на існування мають обидва варіанти захисту, а основними факторами вибору дифавтомат чи ПЗВ + автомат є бюджет, особливості приміщення та особисті уподобання споживача і електрика.

На останок хочемо ще раз підкреслити, що автоматичний вимикач, диференційний вимикач і автоматичний вимикач диференційного струму – це різні речі. Лише останній прилад виконаний одним модулем забезпечує комплексний захист від перевантажень мережі, короткого замикання та ураження людини електричним струмом, а інші прилади доповнюють один одного і використовуються в парі. При виборі захисного пристрою рекомендуємо віддавати перевагу добропорядним та відомим виробникам, продукція яких давно на ринку та встигла позитивно зарекомендувати себе з точки зору якості і надійності.

ТОВ «Карат ЛТД» має широкий асортимент автоматичних вимикачів, ПЗВ та дифавтоматів перевірених європейських марок і вітчизняних виробників Schneider Electric, ABB, Moeller, HAGER, Legrand, E-next та інших. Якщо Ви хочете захистити своє життя та майно від ризику ураження електричним струмом та пожежі, наші досвідчені спеціалісти допоможуть Вам зробити оптимальний вибір. Для замовлення звертайтесь за телефонами: +38 (044) 501-28-55, +38 (050) 501-28-55.