Використання енергетичних ресурсів і енергозберігаючі технології ось уже кілька десятиліть залишаються надзвичайно актуальними. І це не просто данина моді, а дійсно вимога часу, особливо важлива на тлі постійного зростання вартості енергоресурсів та масованих терористичних атак на об’єкти енергетичної інфраструктури нашої країни.

Перше, що спадає на думку при слові «енергозбереження» це обмеження споживання енергетичних ресурсів. Але крім поняття «енергозбереження» існує також інше поняття – «енергоефективність». Остання, на відміну від енергозбереження, фокусується не на економії енергоспоживання, а на його оптимальному використанні.

Енергоефективність та енергозбереження

Енергоефективність – це раціональне споживання усіх енергетичних ресурсів спрямоване на зменшення їх використання і при цьому забезпечення домогосподарств та технологічних процесів тією ж кількістю енергії і таким же рівнем комфорту.

Інакше кажучи, енергоефективність – це розсудливе та доцільне використання енергетичних запасів (природного газу, річкової і морської води, вітру, нафти, вугілля, тощо), не відмовляючи собі в звичних зручностях, таких як тепло, освітлення чи приготування їжі. І водночас, це спосіб зменшити викиди шкідливих парникових газів за рахунок скорочення виробництва енергії. Адже менше виробництво енергії означає менше забруднення та менше руйнування природного середовища.

Підвищення енергоефективності та раціональне використання наявних енергетичних ресурсів – це також реальне джерело заощаджень. Адже чим менше енергії ми витрачаємо, тим меншу суму сплачуємо.

З чого ж починається енергоефективність? З нашого оселі та кожного з нас. Дослідження показують, що майже 70% енергії, яка споживається у будівлях, витрачається на опалення житла, 15% – на освітлення приміщення та на побутову техніку, а решта – на приготування страв. І ні для кого не секрет, що енергія у побуті не завжди використовується раціонально. Що ж кожен з нас може зробити для підвищення власної енергоефективності?

Енергоефективність та енергозбереження

В ідеальній ситуації енергоефективність мала би починатися ще на етапі проектування будинків. Так, правильна орієнтація будівлі, при якій вікна виходять на південь, дозволяє продовжити світловий день та використовувати пасивне сонячне опалення. А встановлення мансардних вікон – зменшити потребу в штучному освітленні. Енергоефективні вікна, добре герметичні двері, додаткова теплоізоляція стін, підвалів і фундаментів дозволять зменшити втрати тепла на 25–50%. А спеціальні детектори, які вимикають світло у невикористовуваних приміщеннях та датчики світла, які вмикають або вимикають його враховуючи природне освітлення дозволять суттєво зменшити споживання енергії.

Але що ж робити якщо будівля вже давно збудована? Найкраще рішення – це енергомодернізація власного житла.

1. Термомодернізація та теплоізоляція будівлі.

Загально відомо, що тепло у наших квартирах залежить не лише від якості центрального опалення чи потужності обігрівачів, а й від правильної теплоізоляції приміщення. За твердженнями дослідників будинки втрачають близько третини тепла через неправильну теплоізоляцію стін та ще 15-25% – через вікна. Саме тому підвищення енергоефективності власної оселі слід починати з теплоізоляційних заходів.

Енергоефективність та енергозбереження

Утеплення стін, даху, підлоги, балкону та підвалу, заміна чи заклеювання вікон, щільні двері та модернізація системи вентиляції забезпечать низький коефіцієнт тепловіддачі, хорошу теплоізоляцію, пасивне опалення та охолодження будівлі і, відповідно, зменшення енергії для обігріву й охолодження приміщень.

У зимовий період збереженню тепла в оселі також сприятиме встановлений за батареями тепловідбивний екран з фольги, пенофола чи подібних матеріалів, що направлятиме тепло всередину приміщення; встановлення двокамерних склопакетів на балконах та вікнах; заміна старих вікон у місцях загального користування на сучасні металопластикові, а також герметично зачинені двері у під’їзд.

Енергоефективність та енергозбереження

Оптимізувати використання енергоресурсів допоможе також модернізація системи опалення будівлі, встановлення індивідуальних теплових пунктів та теплових лічильників (як на багатоквартирний будинок в цілому, так і окремо на кожну квартиру), балансування гідравлічної системи будівлі та теплоізоляція трубопроводів в неопалюваних приміщеннях. Відповідний комплекс заходів суттєво підвищить комфорт проживання мешканців в квартирах такого будинку і вплине на зменшення суми в платіжках.

Перед проведенням утеплювальних заходів доцільно провести спеціальне енергетичне обстеження будівлі. Воно допоможе виявити втрати електроенергії в приміщеннях та нераціональне використання енергетичних ресурсів і визначить конкретні шляхи підвищення енергоефективності будинку.

2. Модернізація освітлення.

Найсучаснішим видом енергозберігаючого освітлення є світлодіодне. Воно має низький рівень енергоспоживання, тривалий термін служби (від десятків до сотень тисяч годин роботи), не виділяє ультрафіолетове та інфрачервоне випромінювання і загалом увібрало в себе найкращі якості економного освітлення своїх попередників та позбулося їх недоліків.

Так, використання LED технологій дозволяє отримати такий же рівень інтенсивності світла, але при цьому гарантує у 2-чі вище енергозбереження у порівнянні з використанням люмінесцентних ламп та у 10 разів вище – порівняно з традиційними лампами розжарювання.

Енергоефективність та енергозбереження

LED-лампа потужністю 10 Вт генерує стільки ж світла, як і лампа розжарювання потужністю 100 Вт. При цьому споживає на 80-90% менше електроенергії, а термін її служби становить близько 15 років, у той час як лампи розжарювання – приблизно 4 місяці.

Діоди не містять ртуті та інших шкідливих і отруйних речовин, а тому не потребують подальшої утилізації і дозволяють не лише заощадити на щорічних витратах на електроенергію, а й скоротити викиди CO2.

Крім того, світлодіодне освітлення дозволяє суттєво економити на обслуговуванні і заміні ламп, запобігає поломкам світильників та попереджає виникнення аварійних ситуацій, пов’язаних з перегрівом освітлювальних приладів і замиканням проводки. Діоди забезпечують приємне для очей світло без пульсації і мерехтіння, працюють при стрибках напруги в мережі, відрізняються низькою тепловіддачею, тобто майже не нагріваються в процесі роботи, а також безшумною роботою, завдяки чому встановлюються в приміщеннях, де є особливі вимоги до тиші (лікарняних палатах, бібліотеках тощо).

З цих причин встановлення енергоефективних світлодіодних ламп, незважаючи на їх високу вартість, є найпростішим і максимально ефективним засобом економії, що істотно позначається на споживанні електроенергії та окупиться вже протягом кількох років.

Ще один спосіб знизити енергоспоживання – встановити світлодіодні світильники з датчиками руху та освітлення. Вони вмикають світло лише при наближенні до них або при недостатньому освітленні у темну пору доби. Такі світильники можуть встановлюватися у під’їздах та коридорах багатоповерхових будинків, біля вхідних дверей та входів у будинок, на подвір’ях і біля воріт приватних будинків, у комерційних, громадських і виробничих будівлях, офісних приміщеннях, торгово-розважальних центрах, а також використовуватися у якості вуличного освітлення.

Енергоефективність та енергозбереження

Сучасним рішенням регулювання рівня освітлення без підключення додаткових джерел світла може стати встановлення світлодіодних трекових світильників. Вони дозволяють переміщати джерело світла уздовж треку для організації оптимального освітлення в конкретних зонах та повертати його у будь-якому напрямку.

Актуальним прийомом для кімнат великої площини, де немає необхідності освітлювати весь простір є також зонування освітлення. Використовуючи настінне бра або торшер, можна отримати достатній рівень освітленості для роботи за комп’ютером або читання, не витрачаючи велику кількість електроенергії.

Ну і, звичайно, усі освітлювальні прилади необхідно регулярно протирати, адже пил, що на них накопичується, знижує яскравість освітлення. Він також осідає на вікнах, перешкоджаючи надходженню природного денного світла в приміщення, тож часте миття вікон дозволить рідше вмикати штучне освітлення.

3. Використання енергозберігаючих приладів.

Ще один ефективний спосіб скоротити споживання електроенергії – це використання енергозберігаючих приладів.

Енергоефективність та енергозбереження

Сучасна побутова техніка має класифікацію енергоефективності. За ступенем споживання електроенергії електроприлади поділяють на 7 класів – від А (найбільш енергоефективних) до G (що мають найвищий рівень споживання). Але останнім часом, за рахунок вдосконалення конструкції електроприладів, з’явилася побутова техніка з ще вищим класом енергоефективності: А+, А++ і навіть А+++. Тож використання таких приладів може заощадити до 50% витрат на електрику.

Сучасні енергозберігаючі холодильники, морозильні камери, електричні плити, духовки, посудомийні, пральні та сушильні машини споживають приблизно на 40% менше енергії, ніж їхні попередники. Тому, варто відмовитися від старої техніки, а приймаючи рішення про покупку нових пристроїв, слід звертати увагу на клас енергоспоживання обладнання і обирати моделі з класом енергоефективності не нижче А або А+.

Крім того сучасні системи енергоменеджменту зменшують споживання енергії непрацюючим обладнанням, вимикаючи його або переводячи з часом у стан низького енергоспоживання.

Слід розуміти, що чим новіша модель, тим більш вона економічна по потужності і продуктивності у порівнянні з аналогами більш раннього року випуску. А також, що заміна старого обладнання є одним із найефективніших глобальних заходів щодо скорочення викидів парникових газів.

При виборі нової техніки пам’ятайте, що найкращі енергозберігаючі прилади мають інверторні двигуни, які дозволяють скоротити обсяги споживання електрики на 50%.

Холодильники

Найбільш енергоефективними вважаються моделі з інверторним двигуном та верхнім розташуванням морозильної камери, а найменш енергоефективними – холодильники типу «side by side».

Важливо правильно встановити холодильник – у найпрохолоднішому місці, максимально далеко від плити, колонки, бойлера та інших нагрівальних приладів, у місцях, куди не потрапляють прямі сонячні промені.

Ніколи не ставити всередину пристрою гарячі страви оскільки для підтримки заданої температури, холодильник буде витрачати в рази більше електроенергії.

Регулярно розморожувати холодильник і морозильну камеру оскільки наявність льоду на стінках підвищує їх енергоспоживання на 15-20% та стежити за дверцятами аби вони були щільно зачинені.

Кондиціонери

Перевагу варто віддавати моделям, які мають інверторні двигуни та вмикати кондиціонер у добре ізольованому приміщенні куди не надходить повітря ззовні. Обирати моделі з можливістю підмішування свіжого повітря, щоб рівень кисню не зменшувався та економічним теплоносієм. На сьогоднішній день найекономічнішим вважається теплоносій RS-32, який раніше використовувався тільки в моделях преміум-сегмента, але зараз вже поступово з’являється і у кондиціонерах середньої цінової категорії.

Телевізори

За рівнем споживання найбільш економічними є телевізори з LCD-екранами, а найбільш «ненажерливими» – моделі з плазмовим екраном.

Знизити енергоспоживання покликані і такі сучасні функції нових приладів як тепловізор, який визначає наявність людини в приміщенні і при її відсутності самостійно переводить прилад в економ режим.

Пральні машини

Оптимізувати споживання електроенергії дозволяють машини з індукційними двигунами, моделі, що мають функції скороченого прання для не дуже забруднених речей, правильне завантаження машинки – приблизно 80% від максимально допустимої ваги завантаження та прання в холодній воді зі спеціальними миючими засобами, що зможе попередити не лише вицвітання одягу, а й заощадити витрати на електроенергію.

Електроплити

Найкращою енергоефективністю відрізняються електричні плити та печі з індукційними нагрівачами. Вони максимально швидко нагріваються та сприяють енергозбереженню.

Для таких плит також необхідно підібрати правильний посуд, дотримуючись правила: розмір дна каструлі чи сковороди має дорівнювати або бути трохи більшим розміру електрокомфорки. Інакше тепло, що виділяється, буде витрачатися марно.

Використовувати сучасні мультиварки та скороварки, що дозволяють одночасно виконувати декілька процесів і водночас економити як газ, так і електроенергію.

4. Своєчасне обслуговування.

Скоротити споживання електроенергії, а також подовжити строк служби побутових приладів допоможе їх своєчасне сервісне обслуговування. Так, наприклад, своєчасне та регулярне видалення накипу з електрочайника, що має низьку теплопровідність, здатне помітно скоротити час необхідний для нагріву та кип’ятіння води, а відтак сприяє і економії ресурсів.

Енергоефективність та енергозбереження

Мінімум раз на рік слід проводити чистку газових колонок та ТЕНів у водонагрівачах. Без цієї процедури через утворення накипу для нагріву води витрачається більше енергії, ефективність нагріву падає, а через перегрів прилади навіть можуть вийти з ладу.

Забиті фільтруючі елементи пилососу та переповнений пилозбірник збільшують потужність роботи двигуна і підвищують споживання електроенергії на 40%. Тож не забувайте про їх чистку.

Добре налагоджені та відремонтовані крани допоможуть заощадити на витратах води, а встановлення високоточних приладів обліку дозволить платити лише за спожиті ресурси.

5. Коригування звичок.

На відміну від перерахованих вище, ці заходи не потребують фінансових затрат при цьому, у разі систематичного виконання, дозволяють суттєво економити.

Енергоефективність та енергозбереження

Найвідоміше та найбанальніше правило – вимикайте світло в приміщенні у якому Ви не знаходитесь.

Обов’язково вимикайте усі електроприлади, повністю відключаючи їх від мережі. Комп’ютер, принтер, телевізор, мікрохвильова піч, електрочайник, – усі вони у режимі очікування продовжують споживати електроенергію. І хоч споживання у «сплячому режимі» мінімальне, але протягом року воно здатне накрутити значні цифри. Крім економії, такий захід дозволить також захистити пристрої від пошкоджень під час перепадів електроенергії.

Не залишайте підключені для підзарядки мобільні телефони та планшети довше часу, потрібного для їхньої повної зарядки. Адже навіть просто залишена в розетці зарядка за годину споживає 1 Вт енергії.

Влітку вдень завішуйте вікна, а вночі – відкривайте. Ця нескладна маніпуляція дозволить охолодити приміщення на 10-15 градусів вночі, а вдень перешкоджатиме проникненню спеки і дозволить менше використовувати кондиціонер.

Переведіть бойлер на економний режим, встановивши температуру 50-60 градусів для повсякденного користування, і один раз на тиждень підвищуйте її до 90 градусів на декілька годин, щоб запобігти появі бактерій всередині баку.

У разі можливості, вмикайте пральну машину, бойлери й інші потужні електроприлади після 22:00 або до 08:00 ранку та перейдіть на багатотарифний облік електроенергії, який дозволить економити кошти під час використання електроприладів вночі.

Підсумок

Енергоефективність та енергозбереження

Як бачимо, тема енергоефективності надзвичайно обширна. Вона охоплює використання сучасних, енергозберігаючих та альтернативних джерел енергії і систем управління. Сприяє зниженню рівня споживання енергії та експлуатаційних витрат, забезпечує раціональне використання ресурсів і заощаджує витрати споживачів. На рівні країни – дозволяє зменшити рівень імпортованої енергії та уповільнити темпи виснаження внутрішніх енергетичних ресурсів, а на світовому рівні – за рахунок скорочення виробництва енергії, сприяє зменшенню викидів парникових газів та інших забруднюючих речовин і сприяє покращенню глобальної екології та охорони здоров’я.

Таким чином, від впровадження енергоефективних заходів у виграші залишаються практично всі. Адже вони позитивно впливають і на сімейний бюджет, і на довкілля, і на заощадження ресурсів країни, і на підвищення продуктивності промисловості.