Димер або світлорегулятор – це прилад, що дозволяє регулювати силу світла в освітлювальних приладах та є, напевно, найвідомішим пристроєм керування, автоматизації та розумного використання освітлення.

Димери дозволяють:

  • налаштувати атмосферу в кімнаті, точно відрегулювати яскравість світла та створити комфортне середовище;
  • зменшити витрати електроенергії (адже менш яскраве освітлення зменшує споживання електрики та, в довгостроковій перспективі, є корисним для навколишнього середовища);
  • продовжити термін служби ламп (використання м’якого світла автоматично збільшує життєвий цикл лампочок на кілька додаткових років, що у підсумку дозволяє рідко міняти лампи і зменшує витрати);
  • створювати світлові ефекти (для оформлення святкових церемоній, урочистостей, романтичних вечорів тощо);
  • знизити зорову стомлюваність за рахунок плавного налаштування яскравості світла.Димер: простий шлях створити світло, яке вам потрібне

Принцип дії димерів полягає у зміні напруги, внаслідок чого змінюється рівень освітленості. При збільшенні напруги світло стає яскравішим, а при зменшенні – тьмянішим.

Сучасні димери здатні регулювати світло усіх типів ламп, включаючи лампи розжарювання, галогенні, енергозберігаючі, компактні люмінесцентні лампи і світлодіоди та працювати з усіма видами електромагнітних і електронних трансформаторів, залежно від типу лампи.

Асортимент такої продукції охоплює керування освітленням від простого вмикання/вимикання або затемнення до комплексного регулювання домашнього освітлення, відповідно до запрограмованих сценаріїв або у відповідь на голосові команди чи автоматичне виявлення присутності та руху.

Типи димерів

Сучасні світлорегулюючі пристрої можна розділити на кілька основних типів.

Механічні димери. Це прилади з вбудованим натискним чи поворотним механізмом управління. Вони мають найпростішу конструкцію, легкі у застосуванні та надійні. За принципом вмикання та регулювання розрізняють: натискні (кнопкові або клавішні), поворотні та поворотно-натискні моделі.

Натискні (кнопкові / клавішні) димери зовні дуже схожі на звичайні вимикачі. Увімкнення світла в таких конструкціях здійснюється шляхом натискання на кнопку або клавішу, а регулювання світлом – за допомогою її утримання.

Димер: простий шлях створити світло, яке вам потрібне

У поворотних димерів увімкнення та регулювання яскравості світла відбувається за допомогою обертання круглої ручки-регулятора.

Димер: простий шлях створити світло, яке вам потрібне

Поворотні та натискні регулятори забезпечують плавну зміну освітлення, але вимагають налаштовувати яскравість кожного разу при вимиканні світла.

У поворотно-натискних конструкціях увімкнення та відключення світла відбувається шляхом натискання на коліщатко-регулятор, а налаштування яскравості – за допомогою обертання коліщатка. На відміну від попередніх моделей, при включенні поворотно-натискного пристрою, освітлення приміщення залишається на тому рівні, який був на момент вимкнення.

Димер: простий шлях створити світло, яке вам потрібне

Електронні димери мають складнішу конструкцію і поділяються на сенсорні, акустичні та бездротові.

Сенсорні димери оснащені сенсорною панеллю за допомогою дотику до якої і відбувається увімкнення, вимкнення та регулювання яскравості зазначених моделей. Сенсорні конструкції відрізняються найрізноманітнішими дизайнерськими рішеннями, що дозволяє легко допасувати їх до будь-якого інтер’єру.

Димер: простий шлях створити світло, яке вам потрібне

Акустичні димери реагують на запрограмовані звукові сигнали та управляються за допомогою сплеску долонями або голосом. Такі пристрої дещо менш поширені і не завжди зручні для застосування у нічний час через необхідність створення гучних звуків. Також такі димери можуть помилково спрацьовувати при виявленні звуків схожих на команди.

Димер: простий шлях створити світло, яке вам потрібне

Дистанційні або бездротові димери управляються за допомогою пульта керування або Wi-Fi зі смартфонів чи планшетів і дозволяють відрегулювати світло, не встаючи з дивану чи ліжка, а також знаходячись у іншій кімнаті або навіть на вулиці.

Димер: простий шлях створити світло, яке вам потрібне

За типом монтажу димери поділяються на:

Зовнішні (накладні) – монтуються на поверхні стін замість вимикачів. Встановлення таких моделей не потребує свердління стін, але при цьому їх дещо складніше вписати в інтер’єр.

Внутрішні (вбудовані) – встановлюються у розподільні коробки як і звичайні розетки та вимикачі. Такі конструкції чудово вписуються у будь-який інтер’єр, але їх установка вимагає проведення певних ремонтних робіт, штробіння стін та висвердлювання ніш.

Накладні та вбудовані димери є найбільш поширеними моделями в приватних будинках та квартирах.

Димер: простий шлях створити світло, яке вам потрібне

Щитові або модульні моделі своїм зовнішнім виглядом дуже схожі на автоматичні вимикачі. Вони розміщуються в електрощитовій та монтуються на DIN-рейку. Керуються окремо винесеною кнопкою, звичайним одноклавішним вимикачем або комплектуються пультом дистанційного керування та використовуються переважно для керування освітленням у дворі, тамбурі, сходових клітках, передпокої, коридорах, на терасах та верандах, біля входу в будівлі та гаражі або у місцях громадського користування.

За типом корпусу димери бувають блокові, моноблочні та модульні.

Блокові димери являють собою компактний блок для підключення безпосередньо в електричний ланцюг освітлення. Димер: простий шлях створити світло, яке вам потрібне

Моноблочні димери використовуються як вимикачі, монтуються в підрозетник стандартних розмірів і найчастіше використовуються у житлових приміщеннях.

Димер: простий шлях створити світло, яке вам потрібне

Модульні димери – це прилади зі складним електронним вмістом, що монтуються в електричний щит на монтажну DIN-рейку та керуються за допомогою кнопочного або одноклавішного вимикача і використовуються переважно у громадських місцях.

Димер: простий шлях створити світло, яке вам потрібне

Вибір димерів

Димери для системи освітлення будинку або квартири підбирають в першу чергу виходячи з максимальної потужності, яку можна підключати через такі пристрої. Обирати димер варто з розрахунку на більшу потужність, ніж споживається системою освітлення та купувати пристрій зі значним запасом потужності. Для цього доцільно скласти максимальне навантаження всіх світильників та світлодіодних стрічок, які працюватимуть через нього, і додати до отриманого результату щонайменше 20% або навіть 50%.

Нехтування цим правилом може бути небезпечним, оскільки димер, який постійно працює на межі, перегрівається та може стати причиною короткого замикання чи займання.

Димер: простий шлях створити світло, яке вам потрібне

Також слід пам’ятати, що вибір димера залежить від типу ламп з якими прилад буде використовуватися. Адже різні види джерел світла потребують відповідних регуляторів. Наприклад, для використання димера разом з люмінесцентними лампами необхідно додатково використовувати електронний пускорегулюючий апарат та контролер. А регулювання енергозберігаючих (компактних люмінесцентних) ламп потребує наявності вбудованого пускорегулюючого апарату.

Існують окремі димери для галогенних ламп, ламп розжарювання, світлодіодних модулів, стрічок та трубок. При купівлі світлодіодних ламп слід звертати увагу на упаковку та обирати тільки димовані моделі. А для використання димерів з LED-лампами 12 В необхідно застосовувати також  понижуючий трансформатор напруги.

Все це може здатися дещо складним, але зважений та продуманий підхід до вибору димера перетворить цей пристрій на незамінного помічника, який забезпечить повсякденний комфорт у будинку.

Застосування димерів

На сьогоднішній день функціональне застосування світлорегулювальних пристроїв доволі широке. Вони використовуються не тільки для керування рівнями освітлення, але й для автоматичного увімкнення/вимкнення освітлення, дистанційного управління, створення імітації присутності людей у помешканні шляхом автоматичного почергового увімкнення світла в різних приміщеннях та захисту світильників від стрибків струму завдяки плавному регулюванню.

Димер: простий шлях створити світло, яке вам потрібне

Також димери використовуються для управління роботою світлодіодної стрічки. За їх допомогою можна легко створити комфортну обстановку в будинку та суттєво заощадити на витратах електроенергії.

Використання димерів є одним із ключових напрямків при втіленні дизайнерських ідей та невід’ємним елементом під час реалізації концепції «розумного будинку».

Димери значно підвищують універсальність освітлення будь-якого приміщення та дозволяють створити настрій у кожній кімнаті. У багатофункціональних приміщеннях димери забезпечують «гнучкість освітлення» залежно від часу доби, події чи настрою, зменшують споживання енергії та збільшують термін служби ламп.

Як бачимо, димер є дуже корисним та ефективним пристроєм. Водночас, у своїй роботі прилад має ряд нюансів тому для оптимального вибору варто звернутися за консультацією до фахівців. Спеціалісти нашого ексклюзивного дистриб’ютора та партнера ТОВ «Карат ЛТД» завжди готові проконсультувати та надати допомогу у виборі необхідних електротоварів. Компанія має широкий асортимент світлорегулюючих пристроїв різних типів за приємними цінами. Задати свої питання та підібрати необхідний прилад можна за телефонами +38(044)501-28-55, +38(050)501-28-55.

Димер: простий шлях створити світло, яке вам потрібне